צלמת נשים וצלמת הריון הדס רוסו

שמי הדס רוסו ואני צלמת הריון וצלמת משפחה משנת 2008.

בשנת 2007 לאחר שלוש שנות לימודי צילום בקאמרה אובסקורה ובמנשר ותוך כדי עבודה בפיתוח והדפסת תמונות בחנות צילום נחשפתי לצילומי הריון מקצועיים של צלמת מוערכת בתל אביב. צילומי ההריון הנהדרים שלה צולמו בסטודיו בלבד. לאחר זמן מה של הדפסות הצילומים עבור הצלמת ואחרי בדיקה הרגשתי שלא קיימת האפשרות עבור נשים להצטלם בביתן או בחוץ, מחוץ לסטודיו, בבגדיהן ובסגנון טבעי ובאור טבעי. התחלתי את צילומי ההריון באור טבעי כשהתחום הזה לא היה קיים למעט צלמות בודדות ברחבי הארץ שניסו לפתח את התחום.

אחרי המצולמת הראשונה שלי שצולמה בביתה שבמושב בשרון העבודות והשמועה עברו מפה לאוזן ופנו אליי יותר ויותר נשים שמבקשות להצטלם בסביבה הטבעית שלהן וללא העמדות ואביזרים שלרוב מוצאים בסטודיו - בדים לדוגמא.

צילום הריון בבית המצולמת הוא מאתגר במיוחד לאור העובדה שאני מגיעה בפעם הראשונה למקום שלא הכרתי קודם ובאותו הרגע אני צריכה למצוא את הפינות היפות בבית לצילום ולהתמודד עם האור הטבעי הקיים במקום.

לאורך עשר שנות צילום נחשפתי למאות נשים שגופן עבר שינוי דרמטי בתקופה קצרה של כמה חודשים. במהלך מפגש הצילום תוך כדי השיחות אני יותר ויותר מבינה עד כמה השינוי הגופני קשה לעיכול ועוד יותר - העובדה שהגוף לא חוזר לצורתו ומימדיו לאחר ההריון.

היה לי חשוב למצוא דרך להעצים ולחזק את דימוי הגוף של נשים שגופן השתנה לאורך השנים אם זה מהריון ולידה או אפילו שינויים הורמונליים והשינויים הטבעיים שמגיעים עם חלוף השנים. 

לכן החלטתי להשתמש בסגנון הצילום שלי - צילום באור טבעי בצילומי נשיות/צילומי בודואר של נשים בכל המידות, גבהים, מבני גוף, גילאים וגוונים.

אני מאמינה בכל ליבי שאישה יפה בכל שלב בחייה והמטרה שלי היא לשפר ולהעצים את דימוי הגוף של המצולמות שלי בעזרת הצילום.

מילה קטנה על המילה "בודואר":

למילה הצרפתית יש אולי קונוטציה של חדר מיטות וכל הקשור בו.

ה"בודואר" היה בעבר החדר של האישה בבתים של האצילים הצרפתים. זהו חדר בו האישה מתחילה את יומה בהתלבשות והתאפרות ומסיימת את יומה בהכנה לשינה.

בנוסף להיותו חדר הלבשה הוא גם החדר היחידי בבית המשפחה בו האישה יכולה לארח חברות ולהתייעץ ולשתף בקשיים שלה מכיוון שבשאר החדרים וכלפי חוץ עליה להיראות במיטבה ולא לחשוף את מה שמתחולל בתוכה.

מקור המילה בצרפתית מגיע מהפועל - bouder - להזעיף פנים - המקום בו מותר לאישה להזעיף פנים.

כך אני מתייחסת למילה בהקשר של חווית צילומי הבודואר - זהו החלל בו אני מצלמת את האישה שמולי ללא הצורך שלה בעטיית מסיכות, המקום בו היא יכולה להיות היא עצמה.